Na každou nemoc vyrostla bylinka

Nastávající podzim a zima pro nás představuje i zhoršené zdraví z nachlazení, různé virózy a infekce.  Už se konečně veřejně hovoří o tom, že antibiotika, která lékaři v mnoha případech nemocí (například z nachlazení, chřipky, zánětu průdušek aj.) předepisovali, bylo zbytečné. Antibiotika se nepoužívají k léčbě virových onemocnění. To z toho důvodu, že bakterie některých původců virových onemocnění jsou na daná antibiotika odolné. Někdy nepomáhá ani střídání antibiotik, které lékař předepíše.
jitrocel v trávě
 Víte co je CRP test?  Tímto testem, který vám může provést váš obvodní lékař  -to je odběrem krve (i pár kapek z prstu) se zjistí stanovením v séru, jestli je v těle bílkovina akutního zánětu, která je součástí reakce vašeho imunitního systému na danou infekci. Tímto testem lékař může rychleji stanovit diagnózu a tak zahájit příslušnou léčbu. Už minulý rok se na našem trhu objevily domácí CRP testy, které si můžete zakoupit v lékárnách. I když výsledky budou pouze orientační, pomůže vám to k rozhodnutí – navštívit nebo nenavštívit svého lékaře.
cibule a česnek
Takže návrat k bylinkám – přírodní léčbě, je v některých případech dobrá volba. Zvlášť teď na podzim, kdy rýmu, kašel, nemocné průdušky z nachlazení nebo chřipku „chytneme“ co by dup. Stačí nemoc hned ze začátku podchytit. To znamená, že 2 – 4 dny nechodit do práce, zvlášť chřipku je nutno vyležet a léčit nejenom ovocem a zeleninou, ale i osvědčenými bylinami. Tyto rostlinky sbíráme v čisté přírodě.
 
Několik rad při nachlazení nebo při chřipce:
   v  Jitrocel kopinatý dokonalepročišťuje plíce, krev a žaludek. Používá se při všech onemocněních dýchacích cest – zahlenění, bronchitida, kašel, černý kašel, zánět průdušek, plicní astma, tuberkulóza.
Čaj: čtvrt litrem horké vody zalijeme 1 lžičku jitrocelu kopinatého a 1 lžičku mateřídoušky. Bylinky necháme vyluhovat 5 – 10 minut. Čaj sladíme medem.
Jitrocelový sirup:čerstvé umyté listy pomeleme nebo nadrobno pokrájíme, přidáme
 3 – 8 lžic vody, 300g cukru a 250g kvalitního medu. Za stálého míchání kašovitou hmotu krátce povaříme, až vznikne sirup. Horký sirup nalijeme do čisté láhve a po vychladnutí ho uchováváme v chladničce. Sirup užíváme 3x denně po lžičkách.
čerstvý zázvor 
  v  Zázvor má silné protivirovéúčinky, povzbuzuje obranyschopnost organismu.
Čaj z čerstvého zázvoru pomáhá při rýmě, chřipce, zánětu dýchacích cest. Pomáhá vylučovat hleny, zklidňuje žaludek, snižuje teplotu a zimnici. Při pravidelném užívání zázvoru dosáhnete snížení krevního tlaku a špatného cholesterolu.

devene
https://www.dagis.cz