Rubriky
Věda

Jak zvířata vnímají čas

Čas je pro nás něco, co prakticky nevnímáme, avšak v každém případě pociťujeme. Někdy to vypadá, jako by se hnal proudem, jindy zase že se prakticky zastavil. To vše jsou samozřejmě pouze naše subjektivní pocity, napadlo vás ale někdy, zda jej například zvířata vnímají stejně jako my?

 

Možná i vy jste si například všimli, že psi často reagují vzrušeně, když na ně mluvíme rychle vysokým hlasem. Nebo jste se divili, jak je možné, že například chrti ani při své vysoké rychlosti v plném běhu do ničeho nenarazí. Čím je to způsobeno?

 

psí štěně

 

Může za to fakt, že pro psy a kočky plyne čas o něco pomaleji než pro nás. Jednoduše řečeno, vidí svět jako zpomalený film. To jim dává jednak mnohem více času v případě potřeby zareagovat, a také mají díky tomu lepší manévrovací schopnosti – mají v podstatě delší dobu na vyhodnocení situace a zvolení vhodné reakce.

 

Ovšem naši domácí mazlíčci (a jejich divocí příbuzní) v tomto ohledu zaostávají za mnohými jinými zvířaty. Jistě i vy jste například viděli veverku, která rychle pobíhá sem a tam. Její jednání však není ani zdaleka tak chaotické, jak by se mohlo zdát. Vnímá totiž svět dokonce ještě zpomaleněji, než psi a kočky. To, co nám tedy připadá jako bláznivé pobíhání, je pro ni ve skutečnosti naprosto ležérní chůze.

 

spící kočka

 

Králem v tomto ohledu je však hmyz. Příkladem mohou být mouchy. Jistě jste si všimli, jak těžké je ji chytit. Je to proto, že pro ni se v podstatě pohybujete velmi, velmi pomalu, a ona má víc než dost času naplánovat si únikovou cestu a uletět.

 

Avšak neexistují jen zvířata, která oproti nám vnímají čas zpomaleně. Například sloni jej vnímají mnohem rychleji než my. Ti bez nadsázky vidí trávu růst, protože pro ně je to proces dostatečně rychlý na to, aby jej mohli pozorovat.

 

Toto vše je dobré si uvědomit, pokud interagujete s nějakým zvířetem, ať už domácím či divokým. Pomůže vám to lépe pochopit jeho reakce a také je předvídat – a to je pro vzájemné pochopení základ.

Rubriky
Věda

Vědecký pracovník

Předpoklady ke studiu vědních oborů se začínají projevovat už v dětství. Jsou to děti, které zajímá svět okolo nich a všemu se snaží přijít na klub. Základní škola pro ně bývá odrazovým můstkem. Protože už během ní se začíná vyhraňovat zájem o obor, který je provede celým životem. Střední škola už jenom potvrdí, jestli volba bude správná. A přijetím k vysokoškolskému studiu započne potřebný pětiletý výcvik. Který vědomosti daného oboru prohloubí a připraví mladého vědce na cestu za poznáním. Po jeho absolvování vedou kroky absolventa do vědeckého ústavu.

Umělá inteligence

Zkoumajícího vybraný obor. Věda je vysoce specifikovaná a kvalifikovaná činnost, která vede patřičně vzdělané lidi k zjišťovaní vědeckých poznatků. V mnoha oborech lidského života. Není to nekontrolovatelná suma poznání. Výsledky jednotlivých bádání jsou uspořádávány a tvoří tolik potřebný systém. Kterým plní svoji funkci. Protože vědecké poznatky musí být v konečné fázi natolik srozumitelné, aby sloužily coby zdroj podnětů při praktickém využití. A přispěly k tolik potřebné inovaci všeho potřebného k životu na této planetě.

Vědecké pracoviště

Výzkum je základním kamenem každého vědeckého pracoviště. Od kterého se odvíjí plánovitým experimentováním a analytickým zkoumáním potřebná fakta. Která poslouží dalšímu rozvoji. Bývá rozdělen do tří kategorií. Základní výzkum bývá často prováděn na přímou společenskou objednávku. S cílem doložit potřebná fakta a vysvětlit příčiny či následky prováděných jevů. Aplikovaný výzkum znamená změnu stavu a využíván bývá především v průmyslu. Ať už experimentální, nebo teoretickou cestou. Inovační výzkum zastřešuje vědecké výsledky, které vznikají vzájemnou komunikací veškerých dosažených informací. Vlastnosti těchto musí být přesné, pravdivé, objektivní, účelné a rovněž musí přinášet společenskou hodnotu. Vědecká komunikace, která na ni navazuje, seznamuje nejen vědce, ale mnohdy i celou společnost o výsledcích co nejvhodnějším způsobem. Buď publikacemi v klasické papírové podobě, anebo vystoupeními na konferenci, rozhlase a televizi. Anebo na počítačovém nosiči.

Rubriky
Věda

Víkend s laserovou hrou

Nejvíce volného času a časových možností máme bezesporu přes víkend. Abychom ho však nepromarnili, ale odpočinuli si tak, jak to potřebujeme, musíme si zvolit program, který nám nabídne pocit pohody a odreagování.
Jestli přemýšlíte, co s volným časem a netoužíte po tom, sedět doma na gauči, rozhodně vyzkoušejte laser game.

billboard-right(1)

..1Arény připravené k boji

Vaši hru a celkovou euforii z ní vám vylepší prostory, ve kterých se boj odehrává. Jedná se o bezpečnou zábavu pro všechny, kteří mají akční povahu v krvi.
Bezpochyby si přijdou na své i nadšenci do novodobého způsobu zábavy, protože je to hra, která se těší velké oblibě a výrazně se liší od všech předešlých nebo těch, které se odehrávají se zbraní v ruce. Neutrpíte s ní žádná zranění a domů si odnesete pouze dobrou náladu a chuť vyzkoušet si ji i příště.
Ve dvou dostupných arénách si můžete zvolit typ hry, která bude pro vás a vaši partu nejbližších tou pravou a současně výzvou k tomu, mít v aréně soupeře z řad vašich milovaných členů rodiny nebo přátel.

IMG_8139

..2Temný labyrint nebo aztécký chrám?

Větší aréna (vhodnější pro větší skupiny) vás zahalí do tmy a tajných chodeb. Ne nadarmo se jí říká labyrint, protože se v ní možná i ztratíte. Principem hry je schovat se a zaútočit na soupeře v momentě, kdy to nečeká. Pomoci vám k adrenalinovému zážitku může i neonové osvětlení, které je součástí tmavého labyrintu.
Aztécké ruiny jsou ideální arénou pro menší skupiny hráčů. Tato aréna je otevřená a nalezete v ní i šikovnou džungli. Ta vám nabídne řadu úkrytů, které budou v mnoha situacích potřebné k tomu, abyste měli co nejmenší počet zásahů.
Oživte i vy váš volný víkend díky hře, která vás neomrzí a při které se s vašimi milovanými skvěle pobavíte. Můžete se spolehnout na to, že do nového týdne vkročíte s dobrou náladou, elánem do práce a chutí zvládnout všechny povinnosti, které týden přinese, protože po něm přijde další víkend plný možností.