Rubriky
PC

Stav počítače

Běžná údržba

Zařízení je to rozhodně velmi chytré, ovšem také něco stojí. Když si tedy zakoupíte počítač, který vyhovuje vašim představám, tak jistě chcete, aby Vám dlouho vydržel bez nějakých zbytečných potíží. Pochopitelně se uvnitř nachází mnoho součástek, přičemž některé jsou citlivé na okolní vlivy. Proto jsou určeny k použití při pokojových teplotách, bez vibrací a tak dále. Třeba takové vibrace škodí třeba hard disku.

muž u počítače

Zajistit vhodné prostředí nestačí, protože dále bychom měli zajistit alespoň základní údržbu, kterou je zapotřebí sem tam provést. Největším problémem u hardwaru bývá prach, a proto se jej musíme zbavit. Mnohdy se moc nedoporučuje vysavač, protože bychom s ním něco mohli poškodit. Proto je bezpečnější udělat tento proces s pomocí štětečku, kdy nezapomeňte hlavně na ventilátor. U softwaru je potřeba udržovat pořádek, zařízení čistit a udržovat aktuální důležité programy s operačním systémem.

Technické problémy

Ne vždy se nám úplně daří, takže může nastat nějaký problém, Jistě jste zažili problém, kdy jste pracovali na nějaké elektronice a něco se pokazilo. Mnohdy je taková situace na naštvání, ovšem musíme ji vyřešit, abychom zase naplno mohli pracovat. Něco můžeme vyřešit sami, ale někdy je to už záležitost pro odborníka. Důležité je vybrat vhodný servis, aby se nám profesionálně o zařízení postaral a mohlo zase plynule fungovat.

rozbitá elektronika

Kdyby se v něm hrabal nějaký neznalý člověk, tak by mohl napáchat dost velké škody, takže si dávejte pozor na to, komu svou elektroniku svěřujete. U opravdových odborníků se však nemáte čeho bát. Při opravě je výhodné používat kvalitní díly, aby měli slušnou životnost. Samozřejmě závada může být i na softwaru, kdy už záleží na konkrétním případě. Nutno také zmínit, že oprava staršího notebooku se někdy nemusí vyplatit, protože bude lepší zakoupit nový výkonnější stroj.

Rubriky
PC

Znáte zkratky a hlášky hráčů počítačových her?

Každá skupina lidí se stejným zájmem, či profesí, má vlastní slang, kterým mezi sebou používá, a kterému lidé mimo herní svět nejspíš neporozumí. Máte-li však ve svém okolí nějakého hráče videoher, možná jste některé z nich slyšeli. Jaké to jsou, a co znamenají?

AFK

Away from keybord. Tuto zkratku používají hráči, kteří jdou na nějakou chvíli od počítače, aby s nimi jejich spoluhráči nepočítali. Nemusí tak sáhodlouze vypisovat, že jdou na záchod, nachystat si svačinu, nebo si vyslechnout výčitky přítelkyně. Napíšou pouze „AFK“ a všichni už vědí. Podobné je pak BRB (be right back), což znamená, že budou hned zpět, a potřebují si pouze rychle odskočit.

hráč videoher

EZ

Easy. Touto zkratkou dávají hráči obvykle po vyhrané hře najevo, že překonat protihráče bylo zkrátka naprosto snadné. Je to něco mezi chlubením, a výsměchem.

GG

Good game. Tato hláška se používá obvykle na konci hry, kdy ji napíše poražený tým, a přijímá tak prohru. Podobné je pak třeba WP, což znamená well played, a píšou to obvykle vítězové.

NOOB

Tímto slovem se častuje hráč, kterému se hraní příliš nedaří. Může to být začátečník, či pouhý smolař.

NPC

Non-player character. Touto zkratkou hráči počítačových her označují postavy, které nejsou ovládány hráčem, ale počítačem. Podobné je pak třeba slovo CREEP, což je počítačem ovládané monstrum.

Patch

Patch, nebo-li dodatek je aktualizace vydaná vývojářem, jejímž úkolem je opravit chyby ve hře, hru vylepšit, či doplnit.

hráč se sluchátky

Support

Zde se jedná o slovo používané především u týmových her. Support je podpora, či pomoc, kterou dělají slabší hráči pro jednoho silnějšího. Může to být třeba healování (léčení), obrana, atd.

Rank

Rank je něco jako hodnocení konkrétní herní oblasti hráče. Zde se počítají například Skills (zkušenosti), a buduje se tím herní úroveň.

KDA

Kill, dead, assist. Tato zkratka poukazuje na to, kolikrát za hru hráč zabil, zemřel, či někomu pomohl se zabitím nestvůry, či protivníka.

 

Rubriky
PC

Stoláky už netáhnou, konzole je počítač nové generace

Všichni si jistě pamatujeme staré doby, kdy jsme jako děti hrály tituly jako DOOM nebo Duke Nukem, u kterých jsme strávili možná i stovky hodin hraní. Staré počítačové sestavy typu „486“ byly výdobytkem moderní civilizace a pořizovaly se za vysoké částky a několika měsíční platy. Ovšem poté počítačům přišel výrazný konkurent v podobě Nintenda či Playstationu, které poskytly hráčům-uživatelům nové možnosti. Najednou stačilo mít starý stolní počítač na brouzdání po internetu či psaní a práci, ale tyto konzole jsme si již mohly připojit standarně do televize bez instalací a hra se elegantně spouštěla z CD či později DVD. Co tedy bylo pro hráče příjemnější? Najednou stáli před Sofiinou volbou, kterou jim nejenom tvůrci her připravili.
konzole, hry
Základním kamenem úrazu pro počítače se stalo překvapivě softwarové rozhraní, nikoliv hardware. To, že již najednou hráč mohl bez nutnosti instalace rovnou hrát, bylo pro konzolovou komunitu nespornou výhodou. Také zde odpadala nutnost řešení grafických karet, které jste jako počítačový hráč musel přizpůsobovat aktuálnímu hernímu průmyslu a trhu. Konzolový hráč si sice připlatil, nicméně hraní měl elegantní a bez technických komplikací, tedy většinou. Konzolím znatelně pomohla také kooperace, kdy se hráč nemusí přes počítačové servery kolikrát i těžce logovat, ale zkrátka ve hře vytvoří s kamarádem profil, vezmou ovladače a hrají. Konzole nové generace jako je Playstation 4 či Xbox One mají dnes samozřejmě i přístup na internet a síťové hraní je samozřejmostí.
počítač, technologie
Co ovšem drží počítačový herní průmysl, je stálá a početná komunita hráčů, kteří zkrátka považují počítač za multimediální přístroj, který vám obstará veškeré technické potřeby. A do toho si samozřejmě můžete i poctivě „zapařit“. Tedy uvidíme, co za technické inovace přijde s nástupem Playstation 5, nicméně konzole se počítačům stávají čím dál více vyrovnaným soupeřem.