Znáte zkratky a hlášky hráčů počítačových her?

Každá skupina lidí se stejným zájmem, či profesí, má vlastní slang, kterým mezi sebou používá, a kterému lidé mimo herní svět nejspíš neporozumí. Máte-li však ve svém okolí nějakého hráče videoher, možná jste některé z nich slyšeli. Jaké to jsou, a co znamenají?

AFK

Away from keybord. Tuto zkratku používají hráči, kteří jdou na nějakou chvíli od počítače, aby s nimi jejich spoluhráči nepočítali. Nemusí tak sáhodlouze vypisovat, že jdou na záchod, nachystat si svačinu, nebo si vyslechnout výčitky přítelkyně. Napíšou pouze „AFK“ a všichni už vědí. Podobné je pak BRB (be right back), což znamená, že budou hned zpět, a potřebují si pouze rychle odskočit.

hráč videoher

EZ

Easy. Touto zkratkou dávají hráči obvykle po vyhrané hře najevo, že překonat protihráče bylo zkrátka naprosto snadné. Je to něco mezi chlubením, a výsměchem.

GG

Good game. Tato hláška se používá obvykle na konci hry, kdy ji napíše poražený tým, a přijímá tak prohru. Podobné je pak třeba WP, což znamená well played, a píšou to obvykle vítězové.

NOOB

Tímto slovem se častuje hráč, kterému se hraní příliš nedaří. Může to být začátečník, či pouhý smolař.

NPC

Non-player character. Touto zkratkou hráči počítačových her označují postavy, které nejsou ovládány hráčem, ale počítačem. Podobné je pak třeba slovo CREEP, což je počítačem ovládané monstrum.

Patch

Patch, nebo-li dodatek je aktualizace vydaná vývojářem, jejímž úkolem je opravit chyby ve hře, hru vylepšit, či doplnit.

hráč se sluchátky

Support

Zde se jedná o slovo používané především u týmových her. Support je podpora, či pomoc, kterou dělají slabší hráči pro jednoho silnějšího. Může to být třeba healování (léčení), obrana, atd.

Rank

Rank je něco jako hodnocení konkrétní herní oblasti hráče. Zde se počítají například Skills (zkušenosti), a buduje se tím herní úroveň.

KDA

Kill, dead, assist. Tato zkratka poukazuje na to, kolikrát za hru hráč zabil, zemřel, či někomu pomohl se zabitím nestvůry, či protivníka.

 

devene
https://www.dagis.cz