Osmák degu a jeho správná péče

Před pořízením
Osmák je z podstaty své povahy objevitel a akční tvor, který příliš neocení dlouhé mazlení, pro menší děti tedy jeho pořízení není příliš vhodné. Ty starší naopak ocení jeho legrační kousky a smysl pro dobrodružství i věčnou zvědavost. Výhodou je i to, že na rozdíl od jiných domácích zvířat netrpí nemocemi přenosnými na člověka.
osmák degu u klece.jpg
Tito hlodavci jsou také velmi společenští, takže pokud nechcete, aby v tomto směru strádali, je ideální pořídit si alespoň dva jedince stejného pohlaví. Tomu odpovídá i nutnost dostatečného životního prostoru, tedy klece nebo velkého terária. Pokud zvolíte klec, připravte se i na to, že v rámci svých her a hledání důmyslných schovávaček potravy vás čeká také určitý nepořádek v jejím okolí.
Na co si dát pozor
Osmáci trpí vrozenou cukrovkou, na což je nutné myslet při jejich krmení. Krmné směsi nebo granule, které jim budete dávat denně, by proto neměly obsahovat ovoce. To by neměli mít samozřejmě ani pravidelně na pomyslném talíři, i když občas lze v tomto směru přimhouřit pomyslné oko.
Je také třeba myslet na to, že jejich ocásek je náchylný k utrhnutí, proto je třeba s nimi manipulovat s určitou opatrností. Je ale třeba uvést, že pokud o něho přijdou, neznamená to pro ně výraznější hendikep.
Pozor je třeba dát si i na to, že je jim nepříjemné hlazení nebo uchopení v oblasti zad. Je tomu tak proto, že všechny doteky v této oblasti jim připomínají útok lovícího dravce.
Své jméno osmáci získali díky svým výkonným stoličkám, které mají tvar osmičky. Připravte se na to, že s nimi snadno „zpracují“ všechno ve svém dosahu, takže se při zařizování jejich domova vyvarujte plastů a jiných materiálů, které by jim mohly škodit.
Péče je základ
Jak už jsme uvedli, osmáci jsou dobrodruzi a objevitelé a vyhledávají výzvy, je proto třeba přizpůsobit tomu i jejich ubikaci. Doslova milují různé žebříky, houpačky a prolézačky či probíhací kolotoče. Také je nutné pravidelně je vypouštět alespoň po pokoji na průzkumné výpravy.
Přestože je osmák neplavec, i on si potrpí na čistou srst. V jeho případě je nezbytné pořídit mu „vanu“ (například hlubší široká sklenice) s jemným pískem, ve které se pravidelně koupe.
omák na dlani.jpg
Jakkoli se zdá péče o tohoto hlodavce složitá, při osvojení jejích základů se vám tento mazlíček odvděčí originálními kousky a dalšími projevy své neohroženosti a energie. Pokud si získáte jeho důvěru, máte rozhodně postaráno o nevšední zábavu na každý den.

devene
https://www.dagis.cz