Skrytá perla Jadranu ČERNÁ HORA
Památky, krásné pláže, úchvatné hory a příroda vůbec i průzračná jezera. Pokud si za cíl své dovolené zvolíte Černou Horu, nejen to si můžete vychutnat dosyta.
Černá hora je stát maličký, ale turisticky čím dál oblíbenější. Hlavním ‚tahákem\‘ země, jež leží mezi Bosnou a Hercegovinou a Albánií, je takzvaná Ulcinjská riviéra. Pobyt zde s oblibou vyhledávají zvláště senioři. Zdejší písek je totiž prý léčivý, blahodárně působí zvlášť na klouby. Z pláží tu dominuje ta, která se trefně jmenuje Velká. Je dlouhá třináct kilometrů a na jadranské poměry i příjemně široká, někdy dokonce až 60 metrů.
Však se jí také říká, Ulcinjská Copacabana`. Dělí se ještě na několik menších plážiček, z nichž nejznámější jsou Tropicana a Malibu. Obě se honosí modrou vlajkou, tedy mezinárodním symbolem pro nejkrásnější pláže světa s tou nejčistší vodou. Kolem města Ulcinj se vine krásná a prostorná promenáda s řadou obchodů a barů. A vzhledem k tomu, že město je posledním větším centrem před hranicí s Albánií, ocitnete se v dokonalé směsici kultur. Potkáte zde ženy oblečené v sexy módních výstřelcích stejně jako ty zahalené v Burkinách. Je a jejich muže také z minaretu pravidelně svolává muezzin k modlitbám. Hlas tohoto služebníka mešity vám bude v uších znít ještě dlouho po návratu z dovolené. Jedna část oné promenády pak vede kolem moře k Ulcinjskému hradu. Ten je dominantou města, které chránil před nájezdy pirátů. Od pláže se k němu dostanete po schodech. Nahlédnout můžete do tamního muzea a hlavně si užijete opravdu úchvatný výhled na město. V restauraci, která se u hradu nachází, pak můžete ochutnat i zdejší delikatesy, jako je třeba čevapi (něco jako čevapčiči) nebo pljeskavice – smažená placka z různých druhů mletého masa.
Anebo si dejte jen burek, což je jakýsi slaný koláč plněný masem, špenátem či bramborami. Asi dvacet kilometrů od města směrem na sever se nachází Skaderské jezero, které je největší na Balkáně. Při jeho návštěvě si nezapomeňte deku a plavky, i zde se rozprostírají hezké pláže. Pokud byste se vydali podél pobřeží zpátky směrem k Bosně a Hercegovině, narazíte na další dvě riviéry. Zcela na severu se nachází Budvanská, zhruba uprostřed země Barská. Centrem prvně jmenované je starobylé město Budva, jehož nejvýraznější památkou je obrovský zvon vystavený na hradbách. Původně byl umístěn na věži, během zemětřesení v 18. století se ale utrhnul. Nikdo už ho nedokázal dát zpět, a tak se stal atrakcí, u níž se každý chce vyfotit. Na Budvanské riviéře je poměrně rušno, najdete tu pouťové atrakce, diskotéky či motokáry. Na riviéře Barské, jež leží zhruba v polovině černohorského pobřeží, je mnohem větší klid. Není tu tolik letovisek, zato tu najdete pláže písčité, kamenité i oblázkové. Obklopeny jsou vysokými horami, které člověku dodávají pocit izolovanosti od rušného světa.