Životní styl seniorů

Stáří, je životní období, kterému se nevyhne nikdo z nás. Každý senior, má pro prožití klidného stáří, utvořené jiné podmínky. Důležitým předpokladem, pro prožití pohodového seniorského období, je dobrý zdravotní a duševní stav seniora. Důležité, je také ekonomické a rodinné zázemí. Jen tak, může senior plnohodnotně prožít zbytek života. Dnešní senioři, jsou velmi aktivní. Mnozí z nich, stále ještě pracují. Není neobvyklé, že seniory uvidíte na recepcích nebo vrátnicích. Vzdělávají se, cestují, zapojují se do dobrovolnických činností, sportují a navštěvují kulturní akce. Stále více seniorů, se objevuje i na sociálních sítích. Život seniorů, může být činorodý a aktivní. Jen se musí smířit s tím, že asi vše půjde o něco pomaleji, než v produktivním věku. Mnohem více, než tomu bylo dříve, pečují o své zdraví. Dbají na preventivní prohlídky, vhodné stravování a dostatek pohybu.
babička a děda s vnoučaty
Stáří neznamená, že by se tato generace měla vzdát veškerých aktivit, přestože toto období, přináší plno změn.
Jednou z podstatných a negativních změn, přechodu do důchodového věku, je ekonomický propad. Velké procento seniorů, má nízké důchody. Možná by rádi byli aktivnější, ale finanční situace jim to nedovoluje. Senior s průměrným důchodem, bude mít možnost aktivit velmi omezenou. Jeho finanční rozpočet, značně naruší například doplatek za léky. O tom, že by si kupoval vstupenky na kulturní akce nebo cestoval, nemůže být ani řeč. V takové situaci, senior musí pečlivě zvážit, jakou finanční zátěž unese. Pravidelná valorizace, seniorům trn z paty příliš nevytrhne. I nákup kvalitních potravin, je pro seniora s nízkým důchodem velkou finanční zátěží. V důsledku špatného stravování, může dojít ke zdravotním potížím.
staré ruce a čaj
Komplikovanější finanční situaci mají senioři, žijící ve velkých městech. Náklady na bydlení a stravu pro ně budou podstatně vyšší, než v malých městech a na vesnicích.

devene
https://www.dagis.cz