Letní bylinka

Bylinky pouze neléčí. Můžete z nich připravovat lahodné čaje jako letní osvěžení. Chutné budou třeba jen lehce přislazené medem. Pokud chcete mít bylinky vždy po ruce, vysejte semínka včas, aby vám na zahradě dělaly radost celé léto. Vsaďte na měsíček lékařský. Na pěstování není náročný a potěší pozitivní barvou květů, které připomínají sluníčko. Oživí záhon a pokvete až do podzimních dní. Dnes se prodávají i zajímavé plnokvěté odrůdy s různými barvami květů. Od světlé krémové barvy až po tmavě oranžovou. Pro lepší estetický dojem barvy květů namíchejte.

sazenice

Měsíček lékařský má silné léčivé účinky. Přínosný je při onemocněních jater, zlepšuje metabolismu a prospívá trávení díky obsahu hořčin. Chcete-li ozvláštnit salát, můžete přidat několik listů nebo květů do pokrmu. Měsíček dobře působí při zánětu močových cest a kašli. Připravit si můžete čaj z květů nebo přidejte bylinku do vícedruhových čajů. V přírodní lékárničce by neměla chybět měsíčková mast. Popáleniny, opruzeniny nebo drobnější poranění potřete mastí, které pomůže kůži zahojit. Všestrannou léčivku můžete použít ke zjemnění pleti. Měsíčkový krém nebo olej si snadno vyrobíte sami ze sušených nebo čerstvých květů, které budete macerovat za studena v oleji na teplém místě po dobu tří týdnů.

měsíček lékařský

Bylinku zvládne vypěstovat i úplný začátečník. Pokud chcete, aby pozitivně zbarvená bylinka zdobila záhon co nejdříve, můžete semena na záhon vysít již v březnu. Bylinka snese i mrazivé počasí. Semínka můžete sázet rovnou do záhonu nebo si předpěstujte sazenice. Měsíček ocení slunné stanoviště, výživnou a prokypřenou půdu. Nezapomeňte na zálivku. Aby se vám po celou sezonu tvořily stále nové květy, dopřejte rostlině alespoň občas trochu hnojiva. Bylinka je náchylná k tvorbě padlí, proto ji nesázejte příliš blízko k sobě. Okrasnou bylinku můžete pěstovat v květináči.

devene
https://www.dagis.cz